ORKIESTRA DĘTA

straz_191

Orkiestra Dęta z Handzlówki została założona w 1926 roku.  Siedzibą orkiestry jest dawna remiza Ochotniczej Straży  Pożarnej. Na początku w jej skład wchodziło około 15 członków w różnym wieku. Orkiestra działa nieprzerwanie pomimo ciężkich czasów jakimi była druga wojna światowa.

Na przestrzeni lat skład ulegał ciągłym zmianom. Starsi członkowie opuszczali szeregi zespołu, a na ich miejsce przybywali młodzi adepci muzyki. W latach 70. Skład został wzbogacony o werblistki.

Obecnie orkiestra liczy około 30 członków grających na takich instrumentach jak: flety, klarnety, trąbki, saksofony, alty, puzony, tenory, basy oraz instrumenty perkusyjne. W skład zespołu wchodzi znaczna liczba młodzieży. Najmłodszy muzyk jest uczniem szkoły podstawowej, a najstarszy już poducza swoje wnuki by w niedalekiej przyszłości zasiliły szeregi zespołu, gdyż tradycja grania w orkiestrze  jest przekazywana z pokolenia na pokolenie w wielu rodzinach.

Część członków to absolwenci szkoły muzycznej w pobliskim Łańcucie,  jednak większość to amatorzy, których podstaw czytania nut i gry na instrumentach uczyli tacy instruktorzy jak np. Aleksander Kuźniar, Sławomir Pelc, Krystian Magoń, Jakub Magoń, Wiesław Magoń.

Obecnym prezesem jest Bogdan Magryś, a kapelmistrzem Sławomir Pelc. Próby odbywają się w każdy piątek, a przed ważniejszymi występami nawet dwa razy w tygodniu. Orkiestra posiada w swoim repertuarze utwory na każdą okazje.  Oprócz tradycyjnych marszy wykonuje również utwory rozrywkowe np. The final countdown, One moment in time oraz Walc Barbary.

Zespół koncertuje z okazji uroczystości kościelnych,  państwowych, na ślubach i pogrzebach oraz uświetnia festyny w Handzlówce i okolicznych miejscowościach. Bierze udział w Przeglądach Orkiestr Dętych na terenie powiatu i województwa.

W ramach wypoczynku i nagrody za cały rok ciężkiej pracy w czasie letnim organizowane są ogniska i wyjazdy.

straz_166
bez_podpisow_48