SONY DSC

W okresie letnim, gdy temperatura jest dość wysoka, często sięgamy po napoje w puszcze. Pijąc w ten sposób nie widzimy co znajduje się w środku natrafiając na niebezpieczne owady, często osy.

Użądlenie osy nie jest przyjemnym doświadczeniem. W momencie ugryzienia przez osę na skórze pojawia się silny, nagły ból, miejsce wokół ugryzienia lekko puchnie i staje się czerwone. Można wtedy zastosować pewne sposoby zmniejszające obrzęk i ból i skracające czas utrzymywania się śladu po ugryzieniu.

W większości przypadków ugryzienie osy powoduje tylko miejscową reakcję skórną, tak jak przy ukąszeniach innych owadów. Taka reakcja skórna powinna zaniknąć po kilku godzinach i nie jest potrzebna żadna interwencja lekarska. Aby zapobiec zakażeniu ugryzienia bakteriami, należy przemyć miejsce ugryzienia wodą z mydłem, spirytusem salicylowym, wodą utlenioną lub innym środkiem odkażającym. Aby zmniejszyć ból i obrzęk wokół miejsca ugryzienia można zastosować zimny okład. Aby zmniejszyć aktywność silnie zasadowego jadu osy, można go zobojętnić za pomocą octu lub soku cytrynowego.

Niestety, nie zawsze użądlenie osy jest właściwie nieszkodliwe dla zdrowia. U niektórych osób, nadwrażliwych na jad osy, może być konieczna szybka pomoc. Sytuacją zagrożenia życia po użądleniu osy jest wstrząs.

Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny po użądleniu osy? Twarz i język osoby użądlonej zaczyna puchnąć, co wywołuje trudności z oddychaniem i przełykaniem. U osoby w szoku pojawia się także przyspieszony oddech i przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, nudności i wymioty. W końcu dochodzi do utraty przytomności i pojawiają się drgawki. Stan wstrząsu anafilaktycznego wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej – należy zadzwonić po pogotowie lub odwieźć osobę z objawami wstrząsu do najbliższego szpitala.


2 Comments

  1. Posted 29 sierpnia 2014 at 13:17 | Permalink

    Trudno znaleźć w sieci interesujące artykuły na ten temat. Dzięki!

  2. Posted 29 sierpnia 2014 at 16:56 | Permalink

    Ostatnimi czasy wielokrotnie lubi

Dodaj komentarz